Sunday, January 28, 2007

O tomhle blogu

Tenhle blog jsem začal psát při cestě na buddhistická místa v Indii a Nepálu na podzim 2006. Původně to byl jen záznam dojmů a pocitů z exotické cesty pro kolegy a práce a další nebuddhisty. Protože se ale adresa rozkřikla mezi kamarády, postupně jsem tam psal i víc věcí, které se týkaly praxe a buddhismu obecně.
Myslím, že většinou jsem tam sepisoval relativně čerstvé dojmy, takže šok ze setkání s asijskou kulturou v přelidněné Indii je docela autentický. Myslím, že se s ním setká každý, kdo necestuje po luxusních hotelích s cestovkou. Na druhé straně se mi pocity po dvou měsících taky hodně změnily. Záznamy z prvních dní jsem ale už neupravoval a nechal je takové, jaké byly. Nakonec jsem se tedy rozhodl blog doplnit o fotky, dopsat poslední dny z cesty, ale jinak jsem ho v postatě nechal původní.
Vyrazili jsme ve skupině 10 lidí z Prahy 29 října 2006. Vedl nás Petr Juha, který byl na všech místech už o rok dřív. Bylo to pro nás výhodné, že nás přece jen v Dillí dostrkal do prvních hotelů a měl zkušenosti s kupováním lístků na vlak atd. Míša Ditrich měl nějaké zkušenosti z cest do Thajska a Nepálu ze svého předbuddhiského období. Já, Kamča, Janička, Helenka, Štěpán, Jirka, Terezka ani Buky jsme tak daleko na Východě před tím ještě nebyli a myslím, že dojmy jsme měli podobné a podobně se nám i časem měnily. Postupně jsme se pak cestou podle potřeby rozdělovali a znovu scházeli, už proto, že každý z nás měl jiné množství času. Myslím, že se nám podařilo navštívit všechna místa, co jsme plánovali a například jsme se díky doporučení našeho známého malíře thanek Norbua podívali i na místo Kolešrí asi 60 km od Bódhgáje a do starého kláštera Kagjü v Rumteku, což hodně našich kamarádů minulo. Možná i v tom je tedy nějaký informační benefit pro další cestovatele.
První dvě kapitoly jsou tedy třeba bez diakritiky. Co se týče vzhledu, předělal jsem to tak, aby se napravo,ve sloupci archivu, zobrazovali nejprve nestarší věci. Nepodařilo se mi bohužel vymyslet jak to udělat, aby se tam rovnou zobrazovaly názvy kapitol a nemusely se rozklikávat jednotlivé dny a měsíce.