Nepsal jsem ještě o Sikkimu jako takovým. Po naší cestě je to ráj na zemi. Za celej měsíc se nám nestalo, že by nás chtěl někdo podvést nebo okrást. A to ani když jsme třeba potřebovali večer domluvit narychlo taxík do nemocnice. Nikdo se tu s úlisnou ochotou nevnucuje, ale když pokývnou hlavou je to v pohodě. Můžou vzniknout nedorozumění jako třeba nastoupit do taxíku místo shared taxi (to tady v kopcích funguje místo autobusů, mají stálé trasy a jezdí za pakatel), ale to je vždycky nedorozumění. Lidi jsou tady veselí, holky jsou samostatný, krásný a navoněný.
Sikkim slouží taky jako letovisko pro bohatý indy. Místní jsou rádi, nicméně turisti tady dělají bordel. Za nima taky přichází spousta jiných lidí z jihu, kteří tady dělaj hlavně v Gangtoku v hotelích i cestovkách a místní kultura se pak mění.
Aby to nebyla zas idylka, tak po měsíci se dá říct, že tu proti Evropě nic lepšího není, snad jen něčeho v kultuře lidí. Jídlo je sice levný, ale doma bych si ho většinou sotvakdy vybral. Levný výrobky jsou mnohem větší šmejd než se prodává u nás na tržištích. Každý tři metry je tu krámek a ve všech je naprosto stejný sortiment pár druhů sušenek, limonád a pár dalších věcí. Je to tu duty free zóna, takže je tu opravdu levný alkohol, ale vůbec nemáme potřebu ho kupovat. Nejvíc mě unavuje se dívat, jak je tu úplně sprasená elektřina, instalatéřina a kanalizace. Některý detaily tu neřeší. Truhláři tu dělaj nádherný řezby draků okolo nábytku, ale už je nedošmirglují a nenatřou ze stran, takže zblízka se člověk hodně zklame. Taky občas překvapí, když chodník uprostřed města končí pětimetrovým srázem bez zábradlí, ale jsme v horách tak co...
Vlastně jsem chtěl ještě napsat o lidech, co jsme v Rumteku potkali. Jednak přímo v našem pensionu byl Džumba. Šestiletej kluk, potomek v linii matky 16. Karmapy. Byl to strašnej živel, právě mu začli nejdelší dvouměsíční prázdniny a tak byl u babičky na vesnici, jeho mamka pracuje v Americe. Neustále strašně rychle pobíhal kolem a snažil se nás nějak zapojit. Měl svojí secret room, kde měl Playstation. Buky tvrdil, že v televizních hrách ho nikdo nepřekoná, nicméně Džumba byl ve wrestlingu o několik tříd lepší, já jsem s ním soupeřit nemohl vůbec. Jinak je Džumba z nový generace, umí perfektně, opravdu perfektně anglicky, protože chodí do soukromý školy v angličtině. Mluví nepálí, což je tady v Sikkimu a severní Indii a Nepálu místní jazyk. Říká o sobě, že je tibeťan, ale na otázku: "Jak se řekne tibetsky ahoj?" Odběhnul a za tetou Pemou a vrátil se za chvíli "Taši delek". Jednou jsme se ho ptali jestli nemá nějaký zvláštní jídlo, když má tolik energie. Chvíli říkal co všechno jedl, a pak vytáhl obrovské stříbrné gau s relikviema, co měl přes rameno: "Here is my energy.....It is my power.... It is not so so funy....."
Další zajímavej týpek byl Ian z Dánska. Byl to důchodce, kterej vypadal stejně dánsky jako Ole. Je v důchodu a jeho žena ještě musí pracovat. Bydlí spolu u moře a on má svou loď a přes léto se plaví. Protože říká, že zima v Dánsku je nuda, přijal nabídku a učí teď půl roku malý Šamarpovy mnichy v Tilopa institutu v Himáčal Pradéši. Oni několik hodin denně s jinými učiteli mají čtení, tibetštinu a zpívání púdž a on je 4 hoďky denně učil angličtinu, matematiku, zeměpis, historii a co uznal za vhodné. Osnovy si dělá sám. Říkal jak je za kluky rád, že v Dánsku ho učení bavilo, ale teď by se musel koukat, jak celé hodiny mlátí sms do mobilů a že je rád, že skončil. V institutu teď měli prázdniny, tak se vydal s mníšky ze Sikkimu hledat nějakého tibetského teriéra, aby si ho vzal do Dánska občerstvit chov. Když jsme jeho žáky potkávali, furt se na něj ptali a mluvili o něm s hroznou úctou. On ze sebe buddhistu nijak nedělal, nicméně když si vzpoměl na Kalu rinpočheho, tak se mu třásl hlas a o Olem a Hannah mluvil jako o Amitábhovi a Bílé taře. V mládí byl taky zkouřenej hipík a vzpomínal na život v tichomoří.
Ian byl dodně skeptickej k místnímu vzdělávání. Říkal, že mniši po pár letech učení se tibetštině a rituálům neznají základy toho, co buddha učil. Někteří se to naučí a jsou pak moc dobří, ale většina se rozhodne po čase z kláštera odejít, pořídí si rodiny, mají dobrou reputaci, že byli mnichy, ale umí jen číst a zpívat.
Taky byl stejně jak já vyplesklej z Indie. Prohlásil: "Indie je místo, kterým musíme občas projet, abychom se někam dostali..... Na Indii je jediná, ale moc obdivuhodná věc - že se v tomhle prostředí všichni nezabíjej na potkání." Pod to bych se podepsal. Jinak ho tak vyděsila elektroinstalace v Tilopa institutu, že se rozhodl, že ji tam udělá celou znova - v kapse už nosil zkoušečku. Vlastně jsem ze začátku taky furt rozebíral a opravoval zásuvky na pokojích ubytoven a musím říct, že další úžasná věc je, že je tu elektřina nezabíjí po stovkách.
Výlet k jezeru
K jezeru jsem na konec jel jen sám s Bukym, protože Kamču bolela záda a na džíp si nevěřila. Byl to zajímavý den, protože jsme dostali fajn kluka za průvodce a hodně jsme se bavili. Celou cestu k jezeru se jede kolem plechových baráků, kde jsou vojáci. Slézají sem na zimu, když se jejich posty na hranicích v 5000-6000m nedaj udržet. Tady na čínský hranici se nebojuje od roku 62, takže tu prý maj pohodu. Nicméně to jsou elitní indičtí vojáci - to znamená ne indové. Maj dva pluky ghurků z Nepálu, jeden tibetský a další z horalů odsud a Himáčal Pradéše. Vojáci mají půl roku na hranicích s Pákistánem v Džamü a Kašmíru a pak půl roku relaxují tady u číňanů, kde můžou hrát basket beze strachu.
Náš průvodce byl asi 22letý kluk, prý v desáté třídě propadl z matiky a anglicky se naučil sám. Nicméně byl hodně v obraze, líp než většina lidí v Čechách. Národností byl bhutia, což je něco mezi tibeťany a bhútánci a jsou to původní obyvatelé Sikkimu. Říkal, že s holkama to tu maj v klidu, ne jak v cigošově. Kluci s nima můžou chodit, nicméně do sňatku už většinou mluví rodina, která řeší majetky, jistoty a perspektivy. Říkal ale, že vždycky se dá zdrhnou na měsíc z domu a rodina pak nakonec stejně přijme každýho zpátky. Říkal: "Problém je, že k tomu abys tady měl měl holku, musíš mít auto nebo aspoň motorku. Holky z vyšších vrstev chtěj mít kluky z vyšších vrstev. Holky ze střední vrstvy jako jsem já, chtěj bohatý kluky a chudý holky chtěj taky bohatý kluky." Pak z něj vypadlo, že je bez přítelkyně poté co měl tři najednou a ty se náhodou seznámily... Nicméně když má volno, jezdí s kámošema a báglama vandrovat dolů do džungle, kde nejsou turisti. Marihuanu kouřil, ale nechal toho brzy, protože měl problémy s výškou v horách.
Věděl hodně o dějinách Evropy a myslel, že jsme křesťani, tak nás popichoval s křížovýma výpravama. Srandovní bylo, že to jen tak zkoušel, jestli si necháme srát na hlavu a budem se za ně omlouvat. Povídal, jak jsou rádi, že tady muslimy ještě nemaj jako jinde v Indii a jak jeden místní muslimskej terorista nedávno dělal turistu a nafotil všechny indický vojenský posty a dal to na internet a jak to tady byl velkej průser.
Jinak o sobě říkal, že je z buddhistický rodiny a že matka před svatbou byla křesťanka. On že nebere katolíky ale křesťanství respektuje. Bylo zajímavý, že i když byl hodně sečtělej o buddhismu nevěděl ani základ. Znal mnichy a rituály. Znal karmu, to mu ladilo i s křesťanstvím, ale nevěděl nic o individuální praxi. Když řekl, že zná některý rinpočhe, jak jsou úžasní, tak myslel, že všichni byli rozpoznáni jako inkarnace. Říkali jsme mu o Gendün rinpočhem, kterej odešel do jeskyň jako normální kluk. Mluvili jsme o vzájemně závislém vznikání a pro něj to byl objev. Říkal, že si určitě něco přečte. Je to tady ale tak, že křesťanství se tu docela šíří. Jednak misie maj dost peněz a jednak místní to berou "buďme rádi, že to nejsou muslimové". Váží si charity a vzdělání, které kostely přinášej. Taky křesťanská láska je tu na první pohled víc patrná než buddhistický soucit.
Jinak stejně jako jiní místní lidi říkal, že je tu problémem korupce. Všechno v Sikkimu ovládají rodinné klany, je problém se prosadit mimo. No ale vzhledem k tomu, že hlavní město tu má pár desítek tisíc lidí, těžko se divit. Další věc je, že sem před maoisty uteklo dost lidí z Nepálu, kteří tu makaj na stavbách a usazuje se tu hodně lidí z jihu i z Biháru. Takže lepší to v Sikkimu už asi nebude.
Jezero bylo hezký, dělali se tam projížďky na jakách, což jsme odmítli a vyběhli si rychle do4000metrů na kopec, abychom poznali tu rychlou změnu převýšení. Na to, že jsme chvátali hodně, to nebylo nic moc, jen jsme se víc zadýchávali a trochu pobolívala hlava. Na hřebeni se udělalo slunečno tak jsme fotili jak turisti z Evropy. Když jsme potkávali jaky, vždycky nás odháněli průvodci stranou. Jaci jsou docela monstra a mají obrovský rohy do stran. Prý jsou hodně svéhlaví a když jsou otrávení, pohazují hlavou do boků.
Jaci jezero a turista z Indie